Prezes BVB: Rumunia coraz bliżej statusu rynków wschodzących

Zdaniem Prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Bukareszcie, Rumunia jest na ostatniej prostej do osiągnięcia statusu rynków wschodzących, który pozwoli na uzyskanie znacznych korzyści dla gospodarki poprzez m.in. napływ kapitału zagranicznego. „Rumuński rynek kapitałowy ma teraz dużą szansę, być może pierwszy raz w historii, by dokonać tak dużego skoku rozwojowego, ponieważ modernizacja całego środowiska w szeregach rynków wschodzących jest tak blisko. W tym momencie mamy jeden nadrzędny cel: aktualizacja statusu Rumunii i uwzględnienie jej jako rynku wschodzącego.” Powiedział Ludwik Sobolewski na konferencji zorganizowanej przez BVB.

Włączenie Rumunii do grona rynków wschodzących może przynieść jej miliardy euro inwestycji, co będzie miało ogromny wpływ na lokalną gospodarkę.

„Cztery lata zajęło nam dostanie się na listę obserwacyjną FTSE Russell. Sklasyfikowanie Rumunii jako rynku wschodzącego będzie ogromnym sukcesem całej Rumunii, nie tylko rynku kapitałowego. Mamy do czynienia z ogromną rywalizacją by przyciągnąć kapitał, a fundusze, które są 20-25 razy większe niż obecne, będą mogły inwestować w Rumunii w momencie kiedy zostanie ona sklasyfikowana jako rynek wschodzący.” Powiedział Lucian Anghel, Dyrektor Zarządzający w BVB.

Rumunia jest coraz bliżej spełnienia kryteriów FTSE Russell oraz MSCI niezbędnych do osiągnięcia statusu rynku wschodzącego, jednak by tak się stało lokalna giełda wciąż potrzebuje dużych spółek z wysokim free float.

„Posiadanie prywatnych spółek notowanych na giełdzie nie jest wystarczające do zapewnienia płynności niezbędnej do wypełnienia kryteriów rynków wschodzących. Potrzebne są podmioty z sektora publicznego” powiedział Valentin Lazea, główny ekonomista Narodowego Banku Rumunii.

Obecnie wszyscy pokładają nadzieję w producencie energii, najbardziej wartościowej państwowej spółce – Hidroelectrica, która ma przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną (IPO) w tym roku. Zdaniem Jima Stewarta, Wiceprezesa w Raiffeisen Bank „Wprowadzenie Hidroelectrici na rynek na pewno pomogłoby wypełnić kryterium płynności.” Rumunia jest obecnie sklasyfikowana w segmencie Frontier głównie z uwagi na niską płynność w handlu akcjami na BVB, w porównaniu z innymi rynkami w regionie takimi jak: polski, węgierski oraz czeski. W 2016 r. przeciętny dzienny obrót na BVB wynosił 8.1 mln EUR, nieznacznie więcej niż w roku 2015.

Źródło: Romania-insider.com

Tagi: , ,