Grupa INC wraz z partnerem wesprze rumuński rynek gamingowy

Zarząd INC SA poinformował o podpisaniu listu intencyjnego z Movie Games SA w zakresie współpracy na polskim i rumuńskim rynku kapitałowym. Wykorzystując doświadczenie Grupy INC w Rumunii oraz know-how w produkcji i wydawaniu gier spółki Movie Games, zamierzamy wesprzeć najbardziej perspektywiczne podmioty na rumuńskim rynku producentów gier. Zwiększenie obecności w Rumunii wpisuje się w nową strategię rozwoju Grupy INC, która zakłada ekspansję zagraniczną m.in. na rynku rumuńskim.

Celem listu podpisanego przez Grupę INC z Movie Games SA jest szeroko rozumiana współpraca w zakresie rynku kapitałowego. Po zakończeniu negocjacji oraz podpisaniu umowy, spółki zamierzają wspólnie założyć spółkę typu ASI, której celem będzie wsparcie finansowe oraz merytoryczne rumuńskich, niezależnych studiów gier, aby w ten sposób wypromować lokalny rynek i wyselekcjonować jego liderów. Głównymi zaletami tego rynku, jest mniejsza konkurencja w zakresie pozyskiwania zdolnych zespołów oraz możliwość tańszego produkowania gier.

Jako Grupa INC jesteśmy obecni na rynku rumuńskim już od dłuższego czasu. Przeprowadziliśmy z sukcesem dwa debiuty spółek na rumuńskim rynku AeRO. Szczególnie zadowoleni jesteśmy z inwestycji w spółkę Bittnet z sektora IT, która od momentu wejścia na rumuńską giełdę w 2015 zwiększyła swoją kapitalizację z 7,5 mln RON (leje) do około 100 mln RON, a przychody z 8,2 mln RON do 99,7 mln RON. Inwestycje kapitałowe w Rumunii prowadzimy za pośrednictwem wchodzącego w skład naszej grupy funduszu Carpathia Capital, którego akcje notowane są w Bukareszcie i Warszawie. Nasz Dom Maklerski zapowiedział notyfikację swojej działalności w Rumunii. Od kilku miesięcy myślimy nad najbardziej optymalnym wejściem z ofertą na lokalny rynek gamingu, z tego powodu poprosiliśmy o pomoc Movie Games, które dzięki kompetencjom zarządu ma dostęp do ciekawych projektów na tamtym rynku – komentuje Paweł Śliwiński, Prezes Zarządu Grupy INC.

Utworzona Alternatywna Spółka Inwestycyjna (ASI) będzie również odpowiedzią na oczekiwania rumuńskich inwestorów, którzy coraz chętniej inwestują w podmioty z nowej ekonomii.W dalszej przyszłości nie wyklucza działalności również w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Chcemy wspólnie z Grupą INC stworzyć podmiot typu ASI, który pozwoli studiom pozyskać finansowanie na rozwój oraz wesprze ich merytorycznie podczas realizacji projektów. Na początek planujemy wyselekcjonować kilka zespołów, które będą miały ciekawe pomysły na grę, może to być zarówno prosty symulator, jak i bardziej rozwinięta produkcja. Naszą ambicją jest znalezienie oraz wypromowanie lokalnego lidera, którego produkcje osiągną międzynarodowy sukces komercyjny. W przyszłości rozważymy również rozwój na innych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje Mateusz Wcześniak, Prezes Zarządu Movie Games.

INC jako jedyna polska firma posiadająca licencję AD Giełdy Papierów Wartościowych w Bukareszcie wprowadziła na ten rynek emitentów, a także przeprowadziła kilka ofert akcji. Należący do Grupy Dom Maklerski INC zapowiedział wystąpienie o notyfikację działalności maklerskiej na terenie Rumunii. Studia, które zdecydują się na współpracę z nowym podmiotem zyskają fachową obsługę procesu pozyskiwania finansowania i debiutu na lokalnej giełdzie papierów wartościowych (Bucharest Stock Exchange, BVB), które zapewni Grupa INC. Otrzymają również wsparcie merytoryczne Movie Games przy budżetowaniu i realizacji projektów, a także wsparcie wydawnicze i marketingowe.

Rumuński rynek gamedevu jest dobrze rozwinięty. Działa na nim wielu profesjonalistów, którzy mają jednak ograniczone możliwości realizacji i rozwoju, wykonując głównie prace na rzecz dużych międzynarodowych korporacji. Pozwala to lokalnym twórcom pracować w zawodzie, ale jednocześnie mocno ogranicza ich samodzielność. Wspólna inicjatywa Movie Games oraz INC pozwoli im „pójść na swoje” i pracować nad własnymi, oryginalnymi grami. Uwolni to ich kreatywność i znacznie zwiększy satysfakcję z pracy, w efekcie czego na rynku pojawi się jeszcze więcej ciekawych i jakościowych produkcji – komentuje Maciej Miąsik, Wiceprezes Zarządu Movie Games.

Tagi: , , , , , , , , , ,