Awans Rumunii o 6 miejsc w Globalnym Rankingu Innowacyjności 2017

Rumunia zajęła 42. pozycję pośród 128 krajów w rankingu pt. „Globalny Indeks Innowacyjności 2017”, który sporządzany jest przez Uniwersytet Cornella, we współpracy z wyspecjalizowaną agendą ONZ – World Intellectual Property Organization (WIPO).

Rumunia uzyskała wynik na poziomie 39,2 na 100 możliwych do uzyskania punktów. Tym samym awansowała o 6 miejsc względem 2016 roku, zajmując  42. pozycję i wyprzedzając takie kraje jak Turcja, Grecja, Rosja, Ukraina czy Mołdawia.

Nowością w tegorocznym rankingu jest tzw. „Inventions of hotspots”, ukazujący kraje o największej liczbie zgłoszonych patentów w międzynarodowych urzędach patentowych.

Głównym celem rankingu jest wykazanie słabych i mocnych stron gospodarek, które kształtują ogólny poziom innowacyjności. O wyniku decyduje ponad 80 czynników charakteryzujących innowacyjność, m. in.: poziom edukacji, infrastrukturę, łatwość w zakładaniu biznesu, pomoc Państwa czy też łatwość w uzyskaniu kredytu i współpracę międzynarodową.

W rankingu od 7 lat pierwsze miejsce zajmuje Szwajcaria. W tegorocznym rankingu za faworytem uplasowały się Szwecja, Holandia oraz USA. Polska uplasowała się na 38. pozycji.

Źródło: romania-insder.com

Tagi: ,